Tekirdağ Rotary Kulübünün ChateauNuzun üretim tesislerimize düzenlemiş olduğu bağbozumu gezisi 19.09.2010 tarihinde gerçekleşmiştir. Düzenlenen geziye yaklaşık olarak 130 kişi katılmış olup. Konuklar arasında sadece Tekirdağ değil, Çorlu, Çerkezköy, İstanbul, Marmara Rotary Kulüplerinden de oldukça büyük bir rağbet görüldü.

 

Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2169.JPG

Geziye katılan ziyaretçilerimiz bağbozumu gezisi kapsamında öncelikle havuz başında canlı müzik eşliğinde üzüm bağlarının manzarasını seyrederken bir  yandan da şaraplarını yudumlayarak dinlendikten sonra  Necdet UZUN’un anlatısıyla üzümün bağdan bardağa olan serüvenini bizzat bağda üzümleri tatmaya başlayarak üretim ve tadım teknikleri hakkında bilgilendirildiler.

 

 

 

 

 

Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2176.JPG

 

Geziye ilk olarak bağlardan başlandı, bağların hasata hazırlanışı ve bakımı üzerine bilgi verildi. Hasata hazır olan üzümlerin de tadına bakılmadan geçilmedi.

 
 

 

 

 

 

 

Açıklama: Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2184.JPGHasat yapılırken üzümlerin imalathane içerisine girmeden önce yapılan ayıklama, sap ayırma ve tanklara alma işlemlerinin yapıldığı yerleri gördüler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2194.JPG

Tanklara alınan cibrenin nasıl muhafaza edildiğini, fermentasyon süresince nelere dikkat edildiği hakkında bilgilendirilip alkol fermentasyonunu yeni tamamlamış olan şarapların tadına bakıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2213.JPG        

Yerin 4m altında bulunan mahzende ve  Fransız meşe fıçılarında yıllandırılan şaraplar hakkında bilgi alırken fıçılardaki şaraplardan da tadım yapıldı.

 

 

 

 

 

 

Açıklama: Açıklama: C:\Users\müge\Desktop\webfoto 2010 rotary\DSCN2224.JPG

 

Mahzenden sonra tadım salonuna alınan ziyaretçilerimize burada yapımını gördükleri fıçıda ve sonra da şişede yıllanmış şarapların tadımını ve tadım sunum teknikleri üzerine bilgiler verildi.

 

 

 

 

 

 

Oldukça keyifli geçen günün ardından akşam güneşiyle beraber uğurladığımız misafirlerimizi her zaman ŞatoNuzuna bekler güzel günler dileriz.